Idea EcoMate

Nasza misja to zaopatrzenie restauratorów, hotelarzy oraz właścicieli pubów w papierowe i biodegradowalne słomki certyfikowane przez SGS.

Chcemy także nagłośnić problem zanieczyszczenia mórz plastikiem oraz zaproponować rozwiązanie w postaci słomek ecomate.

Napisz do nas (zakładka kontakt) jeżeli chcesz rozpocząć współpracę.

 

Drugie życie słomki

Plastikowa słomka zrobiona jest z polipropylenu (5-PP), pochodnej ropy naftowej. Jest to związek  wytwarzany przez łączenie cząsteczek propylenu. Gdy dużą ilość tych cząsteczek połączy się chemicznie, powstaje wytrzymały i plastyczny materiał. Można go wielokrotnie ogrzewać, topić i  formować w różne kształty, na przykład w słomkę.  

Wyprodukowanie plastikowej słomki w fabryce słomki zajmuje około 10 minut.

Następnie trafia ona do sklepu, restauracji, baru lub innego miejsca, gdzie służy klientom do picia.

 

Jedna restauracja wyrzuca średnio 45 tysięcy plastikowych słomek rocznie.

 

Użycie słomki zajmuje średnio 20 minut. Potem zostaje wyrzucona i rozpoczyna drugie życie.

Rozmiar, waga i kształt słomek znacznie utrudnia ich utylizację. Większość z nich prześlizguje się przez maszyny sortujące śmieci i ląduje na wysypisku…albo w oceanie.

W ciągu ostatnich 25 lat z plaż całego świata uprzątnięto ponad 6 milionów słomek.

 

Co dalej dzieje się ze słomkami?

Plastikowe słomki są jedenastym najczęściej znajdowanym odpadem oceanicznym.  

Małe, niepotrzebne i wszechobecne – plastikowe słomki stały się plagą oceanów, plaż i fauny morskiej.  Morskie zwierzęta takie jak żółwie i ptaki morskie często mylą je z jedzeniem. Kształt słomki jest dobry dla ludzi, ale bardzo niebezpieczny dla zwierząt. Kiedy zwierzę połknie słomkę, nie może usunąć jej z organizmu. W 2015 roku grupa naukowców z Texas Agricultural and Mechanical University sfilmowała żołwia, któremu słomka utknęła w nozdrzu. Video możesz zobaczyć tutaj [link]

90% morskich zwierząt je plastik. Rocznie, milion ptaków morskich oraz 100.000 innych morskich zwierząt umiera od połknięcia plastiku.

Mikrowłókna, czyli niewidzialny plastik

Kiedy polipropylenowa słomka ulega rozpadowi, kruszy się na cząsteczki nawet tak małe jak jedna setka jednej setnej milimetra. Tak powstają mikrowłókna plastikowe.

Takie włókna są całkowicie niewidzialne i dlatego niebezpieczne – pochłaniane przez zwierzęta morskie przedostają się z powrotem do świata ludzi. Mikroplastik wykryto nawet w soli spożywczej! Jest on dosłownie wszędzie: w jedzeniu, ziemi i atmosferze.

 Jeżeli nie ograniczymy zużycia plastiku, do 2050 roku oceany będą zawierały więcej plastiku niż ryb (w przeliczeniu na ciężar).

 

ROZWIĄZANIE to słomki ecomate ©

Jeżeli chcesz zmienić globalne zanieczyszczenie świata plastikiem, zacznij od słomki.

 Jesteśmy świadomi tego, że polipropylenowe słomki to zaledwie 4% plastiku zalegającego w oceanach. Ale na tym sprawa się nie kończy.

Plastikowa słomka jest przykładem plastiku jednorazowego użytku  – taniego w wytworzeniu, prostego w użyciu, szybko wyrzucanego i niemożliwego do utylizacji. Tak, słomka, której użyłeś w zeszłym tygodniu może przeżyć Ciebie i Twoje dzieci.

Dlatego plastikowa słomka stała się symbolem walki o ograniczenie plastiku zaśmiecającego ziemię i oceany. Pozbycie się takich słomek nie jest wyzwaniem dla większości ludzi. Wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, lub cierpiące na nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Usunięcie plastikowych słomek z miejsc publicznych jest małym wielkim krokiem do uwzględniania dobra środowiska w codziennych, zwyczajnych działaniach.

W 2018 Seattle stało się pierwszym miastem, które zakazało plastikowych słomek.

 

Większość słomek używana jest poza domem – w restauracjach, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych. Właśnie dlatego kierujemy naszą ofertę do właścicieli takich lokali.

Wielu właścicieli automatycznie przeznacza środki na plastikowe słomki. Są one oczywistym wyposażeniem restauracji i barów. Klienci równie odruchowo i ochoczo korzystają ze słomek.

Zamów nasze papierowe słomki, posiadające atest międzynarodowego przedsiębiorstwa SGS z siedzibą w Genewie. Dzięki nim Twoi klienci będą mogli cieszyć się swoim ulubionym drinkiem wraz ze słomką, która nie stanie się narzędziem zbrodni kiedy zostanie wyrzucona.

Papierowa słomka jest odpowiednikiem materiałowej torby albo stalowego bidonu to po prostu ekologiczny zamiennik.

Dowiedz się więcej o zagrożeniach ekologicznych wynikających z produkcji plastiku

Co to znaczy 5-PP? 

Plastic Pollution Coalition – OPEN YOUR EYES – Overview Narrated by Jeff Bridges (video)

INVISIBLES. The plastic inside us

New Rules Target Straws & Other Single-Use Foodservice Plastics  

Science Says: Amount of straws, plastic pollution is huge 

Reproductive health impacts of exposure to toxic environmental chemicals